WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Моніторинг ухилення від сплати податків - Реферат

Моніторинг ухилення від сплати податків - Реферат

"відмивали" на себе державні кошти. У ті часи відбувався масовий протиправний вивіз дефіцитної продукції і сировини за кордон на пільгових умовах або взагалі без сплати мита. В Україну повертались лише крихти одержаної за це валюти, а левова частка її "осідала" на рахунках іноземних банків. За неофіційними даними, ці суми складали десь 12-15 млрд. доларів США. Таким чином, відбувалося приховування валютної виручки і при цьому ухилення від сплати податків [11].
За роки незалежності України зросли правопорушення в економічній сфері, особливо ухилення від сплатиподатків: у кредитно-банківській системі, при приватизації державного майна, у паливно-енергетичному комплексі, при зовнішньоекономічній діяльності, у торговельно-посередницьких структурах [12]. Чинне законодавство України згідно зі статтею 212 Кримінального кодексу вважає злочином умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів, що вчинене службовою особою підприємства чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати.
У засобах масової інформації вкоренилася думка, що нібито таке соціально-економічне явище, як ухилення від сплати податків, притаманне лише Україні і тільки тому, що вона перебуває на етапі переходу від планової до ринкової економіки. Коли Україна стане цивілізованою державою, то ухилення від сплати податків саме по собі відімре. Тому не потрібно вести активну боротьбу з цим видом правопорушень, оскільки воно має тимчасовий, перехідний характер.
На жаль, ухилення від сплати податків існує в сучасних умовах розвитку передових країн світу і там постійно проводиться боротьба з цим тіньовим економічним явищем на державному рівні за участю багаточисельних органів управління.
Досить навести приклад, що обсяг ухилення від сплати податків в Італії, Швеції, Англії враховується при визначенні валового внутрішнього продукту і національного доходу. У США Міністерство фінансів вносить пропозиції щодо відображення тіньових доходів у системі національних рахунків. За даними правоохоронних органів США в країні щорічно "відмивається" за рахунок ухилення від сплати податків понад 100 млрд. доларів, а в світі - 250-300 млрд. доларів США [13].
Враховуючи небезпеку ухилення від сплати податків у більшості розвинених країн світу вживаються комплексні організаційно-правові заходи. Так, з метою попередження правопорушень у кредитно-банківській сфері на фінансові установи та інші суб'єкти підприємницької діяльності покладено обов'язки під час прийому грошей ідентифікувати вкладника та перевіряти законність джерел його коштів і правильність сплати податків. Порушення цієї вимоги з боку посадових осіб надає можливість притягати їх до кримінальної і адміністративної відповідальності.
Проте строки покарання за ухилення від сплати податків у країнах різні. У Швейцарії за такі дії передбачено 2-5 років ув'язнення, у Німеччині - 5-10 років позбавлення волі. В Англії двома роками позбавлення волі карається відсутність у фірми відповідної системи заходів щодо процедури викриття фактів порушення податкового законодавства.
Крім суворого покарання за ухилення від сплати податків, у країнах діє ціла система державних нормативних актів боротьби із отриманням тіньових прибутків як потужний правовий фундамент. Так, у США прийняті такі закони, як "Про банківську таємницю" (1970), "Про контроль за "відмиванням" грошей" (1986), "Про боротьбу із наркотиками" (1988), "Про контроль за злочинністю" (1980), "Про поліпшення діяльності страхування вкладів" (1991), "Про боротьбу з ухиленням від сплати податків" (1996) та інші [14].
У скандинавських країнах проблема боротьби з ухиленням від сплати податків полягає не в обліку і контролі за діяльністю підприємницьких структур, а в протидії шляхом попередження від тіньової діяльності, які є протизаконними або законними, але отримані від них доходи укриваються від оподаткування, чи такі види діяльності сприяють відмиванню доходів, здобутих злочинним шляхом. У слаборозвинених та постсоціалістичних країнах, доведених за роки рухівських псевдореформ до кризи, не враховані державою трудові доходи є засобом фізичного виживання громадян, чинником зняття соціальної напруги.
В Італії, Франції, Японії та латиноамериканських країнах подолання ухилення від сплати податків бачать у дійовій боротьбі з організованою злочинністю в тіньовій економіці. Зрощування тіньової економіки з владними структурами створює досить потужний злочинний симбіоз грошової маси з корумпованими державними службовцями. Він стає реальним конкурентом держави у здійсненні управління суспільством. Такий симбіоз отримав назву мафії. Використовуючи державну владу мафія злочинну економічну діяльність пристосовує до закону і вона стає "білокомерційною", а замість ухилення від спати податків - надаються пільги або фірма зовсім звільняється від них.
Узагальнює досвід боротьби із сицилійською мафією Флора Льюіс. За його свідченням, Муссоліні майже спромігся знищити мафію, оскільки фашистський режим не був зацікавлений у існуванні тіньового сектору економіки. Але йому не вдалося знищити сицилійську мафію, яка займалася аферами з фінансами, "відмиванням" грошей завдяки організації розваг, ігорного бізнесу і фіктивних фірм. Мафії отримали розповсюдження у всьому світі. Так, у США діє "Ла Коза Ностро", Франції - "Корсиканська спілка", В'єтнамі - "Народжені вбивати", Японії - "Якудза", Китаї - "Тріада" та інші. До мафій застосовуються різні кримінологічні методи боротьби, але подолати їх у жодній країні світу не вдалося. Разом з тим, пошук форм і методів боротьби із мафією продовжується [15].
Таким чином, у передових цивілізованих країнах світу не тільки не зникло ухилення від сплати податків, а навпаки, широко розповсюдилося з набуттям нових форм організованої злочинності і мафії. Тому проблема моніторингу цього негативного явища в Україні та розробка науково-обґрунтованих засобів боротьби з ним не втрачає нині актуальності. Цим питанням присвячені дослідження Н. Азарова, А. Базелюка, В. Білоуса, А. Бодюка, П. Гайдуцького, Н. Ксерози, Ю. Кравченко, П. Мельника, Д. Муляка, С. Павлюка, В. Поповича, А. Савченко, О. Турчинова, Т. Юткиной, І. Якушика та інших. І хоча в роботах висвітлюються концепції - форми і методи ухилення від сплати податків, - проте недостатньо вивченим залишається моніторинг його динамічних процесів. А саме так можна виявити детермінанти розвитку цього негативного явища,

 
 

Цікаве

Загрузка...