WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Еволюція оподаткування спадщини у Cполучених Штатах Америки - Реферат

Еволюція оподаткування спадщини у Cполучених Штатах Америки - Реферат

стягувати податки на доходи з усіх джерел без розподілу між окремими штатами і безвідносно до будь-якого цензу чи перепису населення" [7, p. 32].
Фактично 16 поправка означала дозвіл на запровадження не лише прибуткового, але й інших федеральних прямих податків. Отже, перед Першою світовою війною податкову систему США було переорієнтовано на пряме оподаткування при зменшенні значення акцизів і мита. За "Законом про збільшення доходів" від 8 вересня 1916 р.був введений прогресивний федеральний податок зі спадщини сучасного типу. На відміну від практики минулих років, на цей раз податок не був скасований після завершення війни.
Паралельно з федеральним податком продовжували діяти податки на спадщину в окремих штатах. Станом на 1900 р. оподаткування спадщини, що переходила до віддалених родичів, було запроваджено у 21 штаті, прямі спадкоємці оподатковувалися у 7 штатах. На території всіх штатів, за винятком Коннектикуту та Іллінойсу, податок стягувався лише з рухомого майна [2, с. 150-151]. Широке використання податку штатами вимагало урегулювання питання про подвійне оподаткування, а також усунення податкової конкуренції між штатами. Тому в 1926 р. було прийнято закон, згідно з яким 80 % податку, сплаченого на користь штату, зараховувалось у суму платежу, що мала б надходити до федерального бюджету [3, с. 84]. Тобто з метою запобігання конкуренції між штатами уряд вводить взаємозалік податку на спадщину.
Економічна криза 1929-1933 рр. сприяла тому, що ставки податку на спадщину були значно підвищені, досягнувши в 1940 р. максимуму - 77 %. Проте при значній концентрації багатств податок на спадщину відігравав незначну роль у бюджеті. Даний факт наводить на думку, що для уряду податок у першу чергу слугував засобом проти монополізації багатства, а фіску відводилася другорядна роль. Динаміку змін маржинальних ставок податку на спадщину протягом 1916-2013 рр. показано на рис. 1.
Джерело: Robbins G. Estate Taxes: An Historical Perspective. - The Heritage Foundation, 2004.
Рис. 1. Рівень ставок податку на спадщину в США, 1916-2013 рр.
Світова практика передбачає два основних способи оподаткування спадщини: податок на передачу майна у спадщину (власне податок на спадщину), яким оподатковується все залишене майно безвідносно до статусу спадкоємців, і податок на успадкування кожної з окремих частин спадку, що дістається конкретним спадкоємцям. Для США на федеральному рівні характерне існування лише податку на спадщину. Тобто, в силу особливостей еволюції національної податкової системи була відразу відкинута практика диференціації ставок податку залежно від ступеня спорідненості.
Попри високу прогресію оподаткування, ефективність податку на спадщину досить незначна. Головна причина - сприятливі можливості для ухилення від сплати податку. Тому в 70-ті та 80-ті роки реформування майнового оподаткування провадилося з метою закриття "податкових лазівок" по цій групі податків. Такі зусилля були не випадковими, бо, наприклад, у 1986 р. з 123 млрд доларів оподатковуваного майна фактично було задекларовано 36 млрд, а сплачено лише 6 млрд, так що ефективна ставка податку склала всього 5 %" [4, с. 235].
Теоретично податкові реформи були обумовлені положеннями неокласичної доктрини. Адже теоретики останньої роблять ставку на стимулювання пропозиції ресурсів і високий рівень заощаджень як умови інвестицій та економічного зростання. Звідси випливає вимога щодо значного зниження рівня податків (особливо прямих) та стимулювання нагромадження. Найбільш вагомим кроком у цьому напрямі стала уніфікація знижок і податкового кредиту. Наступні кроки в реформуванні були зроблені адміністрацією президента Рональда Рейгана на концептуальній основі знаменитої "кривої Лаффера".
Підсумовуючи, слід нагадати, що при досить низькій фіскальній ефективності податок на спадщину досить дорогий в адмініструванні через складності обліку й оцінки об'єктів оподаткування, що потребують великих затрат зусиль і часу. За маржинальною системою калькуляції витрат (методом прямих витрат) розраховується відношення граничної ставки податку до середньої. Чим більша різниця між маржинальною і середньою ставками, тим більші накладні витрати. Таким чином, у результаті об'єднання податків зменшуються накладні витрати на їх утримання. Невідповідність неоподаткованого мінімуму росту багатства є головним чинником, тому все більша кількість американців з середнім статком оподатковується за високими ставками.
Також у процесі визначення податкових зобов'язань виникають труднощі щодо врахування ступеня родинних зв'язків, які в юридичному аспекті бувають дуже заплутаними. За прийнятим у 2001 р. Законом "Про економічний ріст і податкове примирення", процедура ліквідації даного податку складатиметься з етапів, відображених у таблиці 2. Остаточно платежі, пов'язані з даною формою оподаткування, мають припинитися в 2013 р. (щоправда, поки що президент наклав на цей законопроект вето, податок на спадщину залишається на рівні 1997 р. за максимальною ставкою 55 %).
Саме тоді, коли оподаткування спадщини, передбачене Законом "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 р., починає розгортатися в Україні, майбутнє американського податку на спадщину й дарування поставлене під сумнів. Отже, фіскальна історія в США доводить, що сучасна тенденція полягає в недоцільності виділення оподаткування спадщини в окремий податок. Під таким кутом зору порядок оподаткування спадщини, прийнятий щойно в Україні, підтверджений американським досвідом.
Таблиця 2
Процедура та умови ліквідації податку на спадщину в США
Джерело: Складено за матеріалами Robbins G. Estate Taxes: An Historical Perspective. -
The Heritage Foundation, 2004.
Література:
1. Андрущенко В.Л. Фінансова думка Заходу в ХХ столітті. - Львів: Каменяр, 2000. - 303 с.
2. Селигман Э., Стурм Р. Этюды по теории обложения: Пер. с англ. - СПб., 1908. - 200 с.
3. Гензель П.П. Прямые налоги. Очерк теории и практики. - Л.: Финансовое издательство (без года издания). - 108 с.
4. Пособие по налоговой политике / Под ред. П. Шома: Пер. с англ. - Вашингтон: Международный валютный фонд, 1995. - XII, 388 с.
5. Estate Taxes: Tax Centre. - http://taxes.yahoo.com/basics/death/estate.html
6. Robbins G. Estate Taxes: An Historical Perspective. - The Heritage Foundation, 2004.
7. The Declaration of Independence. The Constitution of the United States of America. - Washington: US Information Agency, 1998. - 44 p.

 
 

Цікаве

Загрузка...