WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Диференційовані рентні платежі: проблеми та перспективи - Реферат

Диференційовані рентні платежі: проблеми та перспективи - Реферат

родовищ, що мають важко видобувні та виснажені запаси, має місце пільговий режим оподаткування щодо рентних платежів (аж до повного їх скасування).
Враховуючи світовий досвід і дані аналізу родовищ нафти і природного газу в Україні, за участю асоціації "Нафтогазбудінформатика" розроблено Закон України "Про рентні платежі за нафту і природний газ", який узагальнює світовий досвід по стягненню надприбутку нафтогазовидобувних підприємств, що використовують мінерально-сировинні ресурси держави. Зазначеним Законом запроваджується розрахунок рентних платежів залежно від диференційованих за гірничо-геологічними умовами розробки нафтових та газових родовищставок рентних платежів та фактичного рівня цін на цю продукцію.
Основною метою Закону є вирівнювання рентабельності природокористування в різних умовах і одночасно забезпечення стимулюючо-регулюючої ролі ренти.
2 жовтня 2003 року Верховна Рада України більшістю голосів прийняла Закон України "Про рентні платежі на нафту і природний газ". Прийняття цього Закону можна розцінювати як важливий крок держави до цивілізованого підходу з регулювання діяльності нафтогазовидобувних підприємств, оскільки на сьогодні в Україні, як зазначалось вище, не існує законодавчо встановленого механізму визначення ставки рентних платежів на нафту і природний газ.
Проте Президент України наклав на Закон України "Про рентні платежі за нафту і природний газ" вето, мотивуючи його, в першу чергу, втратами бюджету та відсутністю рентних платежів за газовий конденсат.
Враховуючи нагальність вирішення проблеми сьогодні підготовлено нову редакцію Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат" з урахуванням пропозицій Президента України і до проекту Закону України було внесено відповідні зміни та доповнення:
- до Закону внесено рентні платежі за газовий конденсат;
- збільшено ставки рентних платежів за нафту і природний газ, що зменшить втрати бюджету у разі введення Закону в дію у 2004 році;
- збільшена залежність диференційованої ставки рентних платежів від глибини свердловин, що стимулюватиме розробку нових родовищ із значною глибиною залягання.
Новим проектом Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат" пропонується встановити розрахунок рентних платежів залежно від диференційованих за гірничо-геологічними умовами розробки нафтових і газових родовищ ставок рентних платежів та фактичного рівня цін на цю продукцію.
Запропонована проектом Закону методика враховує:
- стан родовищ та умови видобутку нафти, природного газу і газового конденсату в Україні;
- досвід встановлення диференційованих нормативів рентних платежів багатьох нафтогазовидобувних країн світу;
- розміри максимальних ставок рентних платежів, що встановлюються у нафтогазовидобувних країнах світу;
- залежність рентних платежів від існуючого рівня цін на нафту, природний газ і газовий конденсат;
- залежність рентних платежів від умов реалізації продукції - за регульованими або ринковими цінами;
- необхідність забезпечення надходження коштів до бюджету України за рахунок рентних платежів за видобуті мінеральні ресурси і, в той же час, необхідність суттєвого покращення фінансового стану нафтогазовидобувних підприємств України з метою нарощування власного видобутку нафти, природного газу і газового конденсату.
Передбачений проектом Закону розподіл надприбутку дозволить нафтогазовидобувним підприємствам підтримувати достатній рівень рентабельності видобутку за рахунок зменшення рентних платежів при падінні цін, а державі - отримувати значно більші надходження до бюджету при зростанні цін на нафту, природний газ і газовий конденсат.
Проектом Закону визначено, що для обсягів нафти, природного газу і газового конденсату, які реалізуються за регульованими цінами, розрахунок рентних платежів проводиться окремо із застосуванням регульованих цін, що дасть змогу дещо вирівняти економічні умови діяльності нафтогазовидобувних підприємств за рахунок зменшення рентних платежів для обсягів вуглеводнів, які реалізуються за регульованими цінами.
Введення в дію запропонованого законопроекту дасть змогу за рахунок застосування диференційованих ставок рентних платежів вирівняти умови виробничої діяльності нафтогазовидобувних підприємств, незалежно від гірничо-геологічних факторів розробки родовищ. Це дозволить зробити рентабельним видобуток нафти, природного газу і газового конденсату на старих, мало- та низькодебітних родовищах і родовищах із значною глибиною залягання за рахунок встановлення менших ставок рентних платежів та направити вивільнені кошти на додатковий видобуток нафти, природного газу і газового конденсату, що сприятиме економічному зростанню як кожного з підприємств, так і нафтогазовидобувної галузі в цілому.
Економічні наслідки введення в дію Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат" такі.
Проведені розрахунки можливих втрат бюджету у разі прийняття Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ та газовий конденсат" свідчать, що падіння суми рентних платежів (в розмірі 215 або 181,5 млн грн.) у разі підвищення ціни на природний газ для населення спостерігається лише за видобутий природний газ, який майже в повному обсязі йде на потреби населення за дуже низькими регульованими цінами. Разом з тим, зменшення рентних платежів буде частково компенсоване для бюджету за рахунок збільшення податку на прибуток.
У разі економічно обґрунтованого прогнозованого підвищення регульованої ціни на природний газ, рентні платежі за видобутий природний газ відповідно збільшаться. Те ж саме стосується розміру рентних платежів за нафту і газовий конденсат, ціни на які мають сталу тенденцію до зростання. В подальшому в разі необхідності можливого підвищення, або, в окремих випадках, зменшення ставок рентних платежів на видобуті вугле-водні в Україні таке регулювання можна буде здійснювати шляхом внесення відповідних змін саме до цього Закону.
Зазначений Закон є вкрай необхідним для нафтогазовидобувної галузі України і дозволить нафтогазовидобувним підприємствам забезпечити достатній рівень рентабельності видобутку, а державі - отримувати значно більші надходження до бюджету від збільшення видобутку вуглеводнів.

 
 

Цікаве

Загрузка...