WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Деякі проблемні питання фіскального контролю та шляхи їх розв’язання - Реферат

Деякі проблемні питання фіскального контролю та шляхи їх розв’язання - Реферат

податків, і особливо ПДВ, займають значну частку в доходах бюджету, то пошук шляхів мінімізації ухилення від сплати таких податків дуже актуальний для України.
На нашу думку, існує межа непрямих податків, після якої проходить масове ухилення від сплати. Так, за емпіричними оцінками західнихекономістів, максимальна ставка ПДВ не повинна перевищувати 20 % оборотів з реалізації. За нашими розрахунками, для України і 20 % - це дуже високо піднята планка, оскільки існують ще різного роду відрахування і вони також виступають базою для ПДВ. Декілька слів про доцільність введення в Україні кількох ставок ПДВ: основної і зниженої на продукти харчування, дитячий асортимент і інше. У європейських державах введено декілька ставок ПДВ, наприклад, у Франції - 5, Іспанії - З, Німеччині - 2. Причому в деяких із цих країн ставка ПДВ перевищує 20 %. Але застосування таких високих ставок в Україні, не дивлячись на реальні бюджетні потреби держави, із соціально-економічного боку недопустиме. Адже висока шкала справлення ПДВ передбачає і достатньо сильний соціальний захист уcix верств населення. А цього в Україні в період розбалансованості економіки домогтися дуже важко. Тому є два виходи: пониження ставки ПДВ (при чому єдиної для промисловості та торгівлі незалежно від характеру продукції) або за діючих сьогодні ставках ПДВ пошук шляхів повернення податків платникам через суспільні фонди спо-живання.
На нашу думку, недопустиме також звільнення імпортних товарів від сплати акцизного збору, що пропонують деякі наші економісти. Таким рішенням уряд дасть можливість валюті вільно, без порушення податкового законодавства, переміщатися за кордон, що аж ніяк не сприятиме розвитку нашої економіки.
Загальновідомо, що капітал не терпить відсутності прибутку, але необхідно зауважити, що збільшення прибутків за рахунок ухилення від сплати податків не таке вже й надійне джерело. Тому культура стосунків ділового світу з державою помітно зросла, хоч і не до висоти властивої взаємним стосункам підприємців та комерсантів. Загроза розголосу фіс-кального скандалу стримує справжнього бізнесмена, навіть якщо обхід податкового законодавства обіцяє великий прибуток. У діловому циві-лізованому суспільстві до атрибутів покарання, крім примусового відшко-дування втрат фіску та кримінальної відповідальності, належить також публічне безчестя. Це відповідає загальній тенденції переорієнтації світової суспільної моралі.
Податкова етика, тобто наука, яка висвітлює основні моменти Податкового кодексу, є перспективною в Україні, оскільки вивчення податкового мислення людей дасть змогу зрозуміти основні причини ухилення від сплати податків. Розуміння поведінки суб'єктів підприєм-ницької діяльності необхідне для ефективної організації діяльності подат-кової адміністрації, адже через податкову службу забезпечується контроль за проведенням податкової політики держави, так як моральні аспекти ще не здатні замінити силу закону та авторитет влади.
На думку західних експертів, дрібне, але масове ухилення від сплати податків настільки укорінилося в суспільстві, що перебороти його без додаткових зусиль дуже важко. Ще серйозніші проблеми породжує велике ухилення особливо з боку великих компаній.
Фіскальним зловживанням протистоїть податкова адміністрація, робота якої, певна річ у межах закону, повинна відрізнятися сміливістю дій, розумінням реалій господарського життя та психології платників. В Україні після прийняття Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про державну податкову службу" від 05.02.98 значно розширилися функції державних податкових інспекцій, а також права податкових інспекторів і їх обов'язки та відповідальність. Стали більш жорсткими фінансові санкції відносно податкового шахрайства.
Досліджуючи практику фіскального контролю в Україні необхідно, на нашу думку, розглянути розслідування податкових порушень у країнах із розвиненими ринковими відносинами, якими займаються не тільки працівники податкової адміністрації, але й ряд спецслужб. Вже багато років у країнах світу активно працює податкова поліція. Особливо помітна робота інспекторів цього відомства у ФРН. Щорічно у скарбницю у вигляді штрафів за ухилення від сплати податків надходить у середньому 60 млн. німецьких марок. Податкові поліцейські у ФРН користуються широкими правами. Вони можуть без відома клієнтів контролювати банківські рахунки, причому не тільки підозрюваних осіб, а й їх родичів, ділових партнерів, друзів; прослуховувати телефонні розмови, арештовувати підозрюваних осіб та проводять дізнання.
В Україні створені спеціальні підрозділи по боротьбі із право-порушеннями у сфері оподаткування з метою здійснення передбачених законом заходів, спрямованих на покращання діяльності державної подат-кової інспекції та захисту економіки від злочинних посягань. Одним із головних завдань роботи цієї служби є забезпечення особистої безпеки працівників податкової адміністрації при виконанні ними службових обов'язків. Спеціальні підрозділи, як показує аналіз їх роботи за 1999 рік, здійснюють свою діяльність при взаємодії із місцевими державними подат-ковими інспекціями, службою безпеки, контрольно-ревізійними, фінансо-вими, банківськими, аудиторськими та іншими організаціями та установами. Існування такого підрозділу зобов'язує платників ретельно відноситись до сплати податків; нагадує порушникам про те, що ухилення від сплати податків, у разі їх виявлення, не залишається без суворого покарання. Щодо психологічного аспекту, на думку автора, існування такої служби є однією із суб'єктивних форм впливу на поведінку платників.
При формуванні високоефективної податкової адміністрації не потрібно забувати і про матеріальне становище податкових інспекторів. У США працівники податкових служб - одна із найбільш високооплачуваних категорій державних службовців. Це пояснюється тим, що робота податко-вого інспектора потребує високого рівня кваліфікації і значний розмір оплати праці до того ж попереджує зловживання службовим становищем. Така робота є престижною і втратити її через хабарництво недоцільно і невигідно.
В Україні потрібно підняти престиж роботи податківця, забезпечити його такою заробітною платою, щоб зловживання службовим становищем не манило до себе податкового інспектора. Необхідно також забезпечити комплексний контроль за працівниками податкової служби; перебудувати роботу так, щоб вона базувалась на здоровій конкуренції і самі її умови виключали можливість зловживання. Сьогодні у державній податковій інспекції цим займаються відділи оперативного контролю. Працівники даних підрозділів запобігають розголошенню державної, відомчої та комерційної таємниці робітниками податкових

 
 

Цікаве

Загрузка...