WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Історичний розвиток державного податкового менеджменту на території України - Реферат

Історичний розвиток державного податкового менеджменту на території України - Реферат

і державних службовців. На території України подушну подать було скасовано лише у 1887 році [8. - С. 63-65].
В історії розвитку державного податкового менеджменту на території України, яка була в той час у складі Росії, в першій половині та на межі ХІХ-ХХ століть був період так званого бюрократичного способу стягнення податків.
Наприклад, за царювання імператора Миколи І (1825-1855) одночасно з державним бюджетом існували ще бюджети окремих міністерств і відомств, тому роль державного податкового менеджменту в цей період до кінця не виконувалась. Кожне відомство створювало свою управлінську систему і свої джерела доходів.
Відсутність єдиної бюджетної політики за царювання імператора Миколи І призводило до невизначеності доходів у державному бюджеті. Крім того, дохідна частина бюджету складалася, в основному, з подушного податку, який не був диференційованим за кількістю доходів і тому викликав незадоволення селян, кількість яких постійно зменшувалася у зв'язку із загибеллю їх на Кримській війні [6. - С. 49-50].
Така неорганізованість удержавних фінансах, в тому числі державному податковому менеджменті, продовжувалася до того часу, поки не було затверджено Олександром ІІ в 1862 році "Правила про складання, розгляд, затвердження та виконання державного розпису і фінансових кошторисів Міністерств і Головних управлінь".
Відповідно до згаданих Правил, всі державні доходи почали накоплюватися у касах Міністерства фінансів. Крім того, було введено акцизний податок і патентний збір на вино та спиртні напої замість відкупів. Загальне управління нововведеною системою оподаткування здійснювало Міністерство фінансів, а безпосередньо в губерніях чи округах - акцизні управління, які наділялися широкими правами та підвищеною зарплатою їх працівників [4. - С. 64-65].
У цей період було запроваджено посади податкових інспекторів, які брали участь у залученні майна й осіб до обкладання прямими податками, збирали відомості про розвиток торгівлі і промисловості, виконували інші обов'язки фінансових працівників на низовому рівні. Були введені також посади податкових ревізорів, які контролювали діяльність місцевих установ і податкових інспекторів.
На рівні губерній і повітів почали діяти "податні присутствія", які обиралися, відповідно, губернськими та повітовими земськими зборами, що, на думку А.М. Соколовської, надавало оподаткуванню гласності і тим підвищувало його ефективність [9. - С. 40].
У період керівництва Української Центральної Ради (1917-1918 рр.) до проголошення незалежною республікою (22 січня 1918 р.) Україна не проводила своєї особистої податкової політики, тобто податкового плану не було, звіти про прибутки до державного бюджету та видатки з нього не складались.
Тільки з приходом до влади П.П. Скоропадського (28-29 квітня 1918 р.) у структурі Міністерства фінансів було створено Департамент Митних зборів, Департамент Простих Податків, Департамент Посередніх Податків тощо. Крім того, працівників згаданих департаментів стимулювали до праці, поділивши їх на ряди. Наприклад, працівник Департаменту Посередніх Податків 1-го ряду отримував щомісяця платню 300 крб., 2-го ряду - 250 крб., 3-го ряду - 200 крб.
Наведені вище та інші міри уряду Скоропадського дали змогу мобілізувати до державного бюджету, наприклад: за введення цукрової монополії - 355 млн. крб.; за введення акцизу на тютюн - 148 млн. крб.; акциз на чай - 1,2 млн. крб.; митні збори - 51 млн. крб. тощо [7. - С. 48-51].
Радянська влада, яка прийшла на зміну Директорії Винниченка та Петлюри зупинила в лютому 1921 року утримання грошових податків і розформувала апарат управління податками [12. - С. 109].
У період приналежності України до Радянського Союзу за допомогою державного податкового менеджменту контролювалися лише платежі підприємств і організацій недержавної форми власності і громадян, зокрема: прибутковий податок з колгоспів і платежі з прибутку міжгосподарських організацій, прибутковий податок з кооперативних і громадських організацій, державні податки з населення (прибутковий податок, податок на холостяків, одиноких і малосімейних громадян, сільськогосподарський податок), місцеві податки (з власників будівель, земельний податок, податок з власників транспортних засобів та інші) [9. - С. 150].
У період так названої перебудови державний податковий менеджмент відображав нові взаємовідносини податкоплатників з державою. У цей період підприємства отримали відносну господарську самостійність, появились приватизовані організації, що дало поштовх до розробки і прийняття 25 червня 1990 року Закону Української РСР "Про систему оподаткування" та 4 грудня 1990 року Закону Української РСР "Про державну податкову службу в Українській РСР" [9. - С. 150-151; 286].
На сучасному етапі розвитку державного податкового менеджменту стратегічне управління оподаткуванням здійснюють, на думку О.М. Тимченко [10. - С. 13], три групи органів державного управління:
1. Органи законодавчої та виконавчої влади, зокрема Верховна Рада України, Адміністрація Президента України, Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України. Верховна Рада України здійснює законотворчу діяльність у сфері оподаткування, бере участь у плануванні податків. Президент України видає Укази з питань оподаткування, не врегульованих законодавчими актами. Кабінет Міністрів України та Міністерство фінансів України беруть участь у плануванні податків, здійснюють керівництво виконанням бюджету, розробляють і приймають нормативно-правові документи з питань оподаткування.
2. Органи оперативного управління в податковій сфері, зокрема органи ДПС України, які здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю сплати до бюджету податків та обов'язкових платежів.
3. Органи не фінансового профілю, які виконують лише окремі функції, пов'язані з податковою діяльністю.
Сучасний державний податковий менеджмент

 
 

Цікаве

Загрузка...