WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Удосконалення методів і прийомів внутрішньогосподарського контролю за матеріальними цінностями в умовах автоматизації обліку - Реферат

Удосконалення методів і прийомів внутрішньогосподарського контролю за матеріальними цінностями в умовах автоматизації обліку - Реферат

змінюється і функція бухгалтерської служби щодо використання ЕОМ не тільки для потреб обліку, але і для виконання контрольних функцій обліку. Це, в свою чергу, потребує від спеціалістів бухгалтерського профілю знання роботи на ПК і процесів машинної обробки інформації, знань, пов'язаних із контролем операцій в умовах автоматизації обліку. Таким чином, в умовах використання ЕОМ спрощуються процедури, пов'язані з виконанням чисто облікових функцій, що дає можливість звільнити цих працівників від трудомісткої облікової роботи і дозволяє більше уваги приділяти контролю операцій із матеріальнимизапасами, відображеними в обліковій інформації.
Застосування в обліковому процесі обчислювальної техніки вносить зміни не тільки в технологію обліку, вона суттєво впливає на послідовність і способи проведення контролю. При машинній обробці облікової інформації разом з методами контролю, характерними для ручного обліку, можуть бути додатково застосовані такі прийоми контролю, як візуальний, логічний, рахунковий, балансовий, використання контрольних машинограм, взаємоконтроль і звірка різних машинограм за одними і тими ж показниками.
Так, балансовий контроль полягає у співставленні і звірці підсумків за взаємопов'язаними показниками. Наприклад, підсумки залишків за групами матеріалів звіряються з загальним підсумком матеріальних запасів.
У ході перевірки машинограм важливо звернути увагу на взаємоув'язку даних самої машинограми, а також застосувати візуальний контроль, який дозволить виявити в підсумкових даних нереальні, логічно неможливі кількісні і сумові показники з руху товарно-матеріальних цінностей. Далі ці показники необхідно ретельно перевірити. Такий логічний контроль дозволить виявляти помилкові вхідні дані і виправляти їх, одержуючи після цього оброблену інформацію за правильними даними.
Рекомендується також особливо ретельно перевіряти відповідність даних різних машинограм, де відображено залишки і рух матеріальних цінностей, і зведених даних за економічно однорідними та однаковими показниками. Зокрема, машинограму випуску готової продукції звіряють із машинограмами витрат матеріалів. Виявлені розходження перевіряються построчною перевіркою і звіркою машинограм із застосуванням необхідних первинних документів. Рахунковому контролю підлягають документи, складені вручну і на машинах, при цьому повторно перераховуються підсумки в кількісному і вартісному виразах. За результатами перевірки можуть бути сформовані контрольно-таксувальні машинограми, контрольно накопичувальні реєстри.
Важливим напрямом використання обчислювальної техніки для обліку і контролю операцій з матеріальними цінностями є систематизація та узагальнення виявлених порушень і розбіжностей, їх оформлення в таблицях, які мають необхідні обчислення і пояснюючий текст. Наприклад, можуть бути складені накопичувальні відомості про наявність на складі зіпсованих матеріалів, відпуску з нього матеріалів поза нарядами і накладними.
Важливо зазначити, що в умовах автоматизації бухгалтерський облік і контроль операцій за надходженням і використанням матеріальних цінностей значно полегшується. Перевіряючий одержує можливість аналізувати більш широкий обсяг інформації у вигляді різного роду машинограм і інших розробок.
Так, при застосуванні КСБО є можливість щоденно складати машинограму в вигляді відомості про надходження матеріальних цінностей і виконання договорів від окремих постачальників, отримувати дані про потреби в матеріалах, виходячи з обсягів виробництва.
Сучасні бухгалтерські програми значною мірою допомагають при проведенні контролю на всіх ділянках обліку матеріальних цінностей на підприємстві. Для цього КСБО повинні відповідати таким основним вимогам, як простота програми, її гнучкість. Поряд із цим дана програма повинна забезпечувати можливість формування підсумкової і поточної інформації та можливість виправлення помилкових або спотворених операцій.
У зв'язку з цими вимогами перш за все необхідно, щоб програма була доступна користувачу, інакше її буде тяжко використовувати для виконання завдань контролю. Вона повинна мати можливість адаптуватися до особливостей і специфіки роботи конкретного підприємства. Доцільно також, щоб в програму були занесені стандартні (часто використовувані) варіанти настройки. Програма також повинна забезпечувати формування підсумкової і поточної інформації в різних формах, тобто одна і та ж інформація формується з різних сторін. Зокрема, для контролю користувач може використовувати ту форму, яка для нього є більш зручною. Нарешті у дану програму необхідно занести типові форми документів, які відображають результати перевірки. Зокрема, у ній потрібно закласти можливість виправлення помилок і спотворень тих або інших стадій операцій, відображених у цій програмі.
Автоматизація бухгалтерського обліку обумовлює як нові підходи до самого процесу обліку матеріальних запасів, так і до методів їх контролю. Так, при внутрішньому контролі матеріальних запасів в умовах автоматизації значною мірою зменшуються витрати на перевірку обробки інформації. Це пояснюється тим, що в умовах автоматизації можна більше довіряти ЕОМ, що в свою чергу обмежуватиметься вибірковим контролем. Інакше процес перевірки, по суті, перетвориться в систему дублювання роботи бухгалтера. Разом з тим значну увагу необхідно зосередити на перевірці вхідної і первинної інформації, яка вводиться і буде оброблятися на ЕОМ, а також більше уваги приділити перевірці вихідних форм і звітів.
Щодо бухгалтерських програм, то вони повинні мати спеціально розроблений контрольний модуль, який може підключатися до бухгалтер-ської програми у процесі контролю обліку матеріальних запасів. За допомогою цього модуля може забезпечуватись як систематичний контроль операцій, так і вибірковий контроль за визначеними операціями. Необхідно також підкреслити, що на практиці, по суті, не існує спеціальних програм, призначених саме для контролю. Але впровадження ЕОМ і комп'ютеризованих систем у процес обліку дозволяє значно скоротити і процес контролю з боку працівників обліку.
Отже, при впровадженні ЕОМ у процес обліку і контролю необхідно знати, що комп'ютер також може помилятися внаслідок відмови або збоїв у роботі техніки, що трапляється часто, до того ж програмою можна передбачити такі випадки і відновлювати інформацію. Але в основному помилки виникають не з вини комп'ютерної технології, а внаслідок некомпе-тентних, неуважних або навмисних дій самого користувача. При цьому потрібно зауважити, що контролюючі не повинні повністю довіряти автоматизованим системам, а використовувати їх як засіб, який допомагає при здійсненні процедур контролю матеріальних запасів.

 
 

Цікаве

Загрузка...