WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Особливості бухгалтерського і податкового обліку бартерних операцій - Реферат

Особливості бухгалтерського і податкового обліку бартерних операцій - Реферат


Реферат на тему:
Особливості бухгалтерського і податкового обліку бартерних операцій
Згідно із Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" на території України дозволено здійснювати товарообмінні (бартерні) операції [2]. У даній статті звернено увагу не тільки на бухгалтерський та податковий облік бартерних операцій, а й на відмінності їх здійснення з неплатниками ПДВ.
Так, визначення доходів і витрат у бартерних операціях є досить спірним питанням та вимагає неабиякого розуміння податкового і бухгалтерського обліку.
Як зазначається в Законі України "Про податок на прибуток" (пп. 7.1.1 п. 7.1. ст. 7), доходи і витрати від здійснення товарообмінних (бартерних) операцій визначає платник податку виходячи з договірної ціни такої операції, але не нижчої за звичайні ціни.
Відповідно до цього положення можна визначати валові витрати при здійсненні бартерних операцій на рівні звичайної ціни, якщо вона вища за договірну. У Законі України "Про податок на прибуток" щодо доходів встановлена нижня межа "не нижче звичайних цін". Тобто, на перший погляд, і доходи, і видатки, можуть бути на рівні звичайної ціни або вище її.
Дотримуючись цього Закону, податківці при визначенні валового доходу дохід визначають за більшою із цін - договірною або звичайною. Якщо, наприклад, договірна ціна - 2 грн., а звичайна - 200 грн., то валовий дохід визначається на рівні звичайної ціни (200 грн.). Якщо ж договірна ціна - 200 грн., а звичайна - 2 грн., то дохід визначається на рівні договірної ціни - 200 грн. А при застосуванні меж "не нижче звичайних цін" для валових витрат виникає інша ситуація: договірна ціна товару - 2 грн., а звичайна його ціна - 200 грн., і покупець повинен відобразити в податковому обліку 200 грн. видатку, не дивлячись на те, що дійсні його витрати становили 2 грн. від здійсненої операції.
Таким чином, це є необґрунтованим завищенням ціни, бо покупець не зможе підтвердити документально свої витрати, тому що фактично вони становили 2 грн. від здійснення операції, на що вказують відповідні документи. У податковому обліку, згідно із Законом України "Про податок на прибуток", він повинен відобразити 200 грн. витрат. Крім того, такий порядок відображення валових витрат не співпадає з іншими нормами подат-кових законів, направлених на "покарання" бартеру.
Що ж до іншої сторони відображення валових видатків у бартерних операціях , коли звичайна ціна становить - 2 грн., а договірна - 200 грн., то тут, на нашу думку, не повинно виникати питань щодо відображення валових витрат, які існують на рівні договірної ціни, тобто 200 грн., бо витрати підтверджені документально. У Законі нема вказівок на те, що валові витрати при здійсненні бартерних операцій повинні ставитися за найменшою із цін - звичайною або договірною.
Однак навіть і цей підхід, на перший погляд, такий простий, може стати причиною конфлікту з податковими органами через відстеження цієї операції до операції з придбанням товарів у пов'язаних осіб. На нашу думку, такі вимоги до бартеру не мають законних підстав.
Досить актуальним також є питання відображення податкового зобов'язання і кредиту при здійсненні бартерних операцій.
Так, база оподаткування ПДВ визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижчої, звичайні ціни, як це передбачено п. 4.2 ст. 2 Закону "Про податок на додану вартість".
Деякі "розумні" платники ПДВ не вважають за необхідне застосовувати звичайні ціни, здійснюючи бартерні операції. Відповідно до вимог п. 4.2 ст. 4 Закону "Про податок на додану вартість" поширюються тільки на ті випадки продажу товарів (робіт, послуг), які передбачають частковий бартер, бо в п. 4.2 ст. 4 цього Закону "чистий" бартер не вказується.
Тому це є вигідним при здійснені бартерних операцій, особливо коли контрагентом виступає неплатник ПДВ. У п. 4.2 ст. 4 Закону "Про податок на додану вартість" ці операції з продажу товарів (робіт, послуг) суб'єктам підприємницької діяльності - неплатникам ПДВ - відокремлені особливо, і при здійсненні таких операцій повинні використовуватися звичайні ціни.
Інший не менш важливий момент, що стосується будь-яких (у тому числі і бартерних) продажів неплатнику ПДВ, пов'язаний із ситуаціями перегляду цін і повернення неплатником ПДВ товару платнику ПДВ. Порядок коректування податкових зобов'язань із ПДВ у випадку повернення товару викладено у п. 4.5. Закону, у якому зазначено: "Якщо після продажу товарів (робіт, послуг) здійснюються будь-які зміни у сумі компенсації за продаж товарів (робіт, послуг), включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів або права власності на такі товари продавцю, податок, нарахований у зв'язку з таким продажем, перераховується відповідно до змін бази оподаткування". При цьому продавець зменшує суму податкового зобов'язання на суму надмірно нарахованого податку у випадку зменшення компенсації продавцю і, навпаки, у випадку збільшення компенсації збільшує податкові зобов'язання. У п. 4.5 ст. 4 Закону "Про податок на додану вартість" вказано, що такий порядок зміни зобов'язань не застосовується для перегляду цін за операціям з неплатниками ПДВ, за винятком випадків виконання гарантійних зобов'язань.
Таким чином, для ситуацій перегляду цін при здійсненні бартерних операцій з неплатником ПДВ зобов'язання не змінюються, а у випадках повернення товару зобов'язання з ПДВ повинні корегуватися. Так, у п. 4.5 ст. 4 Закону "Про податок на додану вартість" невикористання порядку корегування встановлено тільки для випадків перерахунку цін, а при поверненні товару ціна не перераховується, вона залишається незмінною.
Однак на сьогодні використання п. 4.5 ст. 4 даного Закону відповідно до ситуацій повернення товару покупцем-неплатником ПДВ є спірним. Це виникло через те, що податки трактують положення п. 4.5 ст. 4 Закону як заборону зменшувати податкові зобов'язання з ПДВ у випадку повернення товарів неплатниками ПДВ. Крім того, погіршилась ситуація після виходу листа Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва від 14.03.02 № 2-221/1440. У цьому листі держпідприємни-цтво підтримує позицію ДПАУ і разом з тим інформує, що ним розроблено проект про внесення змін до Закону "Про податок на додану вартість", яким передбачається недопущення повторного оподаткування товару у випадку його повернення при наступному продажу. Тобто у випадку зменшення податкових зобов'язань з ПДВ можливе виникнення конфліктних ситуацій з податковими органами.
Також необхідно пам'ятати, що при здійсненні бартерних (товарообмінних) операцій на території України ПДВ стягується за повною ставкою, у тому числі при обміні товарами (роботами, послугами), операції з продажу яких звільняються від оподаткування або обкладаються податком за нульовою ставкою (ст. 12 Указу № 857/98).
Відповідно до п. 8 Порядку № 165, у випадку продажу товарів (робіт, послуг) неплатнику ПДВ продавець складає податкову накладну у двох екземплярах. Воригіналі податкової накладної робиться помітка "Продаж кінцевому споживачу". У рядках "Індивідуальний податковий номер покупця" і "Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість" робиться помітка "Х". Усі екземпляри таких податкових накладних зберігаються у продавця. Податкову накладну продавець виписує за датою першої події: або відвантаження власного товару, або отримання товару від контрагента.
У Книзі продажів для відображення бази оподаткування і податкових зобов'язань з ПДВ у випадках реалізації товару неплатнику ПДВ передбачені спеціальні графи - гр. 18, гр. 19 для бази і зобов'язання відповідно.
У Книзі придбання для відображення отриманих товарів (вартість яких підлягає включенню у валові витрати) у неплатника ПДВ передбачені такі спеціальні графи - гр. 19, гр. 20.
У податковій декларації з ПДВ знайде своє відображення:
1) вартість відвантажених за бартерним контрактом товарів і відповідні зобов'язання з ПДВ:
- у рядку 1 - "Операції, що оподатковуються за ставкою 20 %, крім операцій із ввезенням імпортних товарів, податок на додану вартість за які сплачується митним органам при розмитненні";
- у рядку 1.1 "з рядка 1 - товарообмінні (бартерні) операції";
- у рядку 5 - "загальний обсяг продажу (сума значень з 1-го по 4-й рядки колонки А";
- у рядку 5.1 "з рядка 5 - товарообмінні (бартерні) операції";
- у рядку 5.2 "з рядка 5 - загальний обсяг оподатковуваних операцій звітного періоду (сума значень

 
 

Цікаве

Загрузка...