WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Організація обліку розрахунків банківськими платіжними картками - Реферат

Організація обліку розрахунків банківськими платіжними картками - Реферат


Реферат на тему:
Організація обліку розрахунків банківськими платіжними картками
В основу формування нової фінансової інфраструктури в державі покладено масове застосування платіжних карткових систем. Держателями банківських платіжних карток у світі на сучасному етапі є понад один мільярд людей. В Україні платіжні картки мають тільки 3 % населення. У різних країнах світу індустріальні гіганти щорічно виробляють мільйони пластикових карток найрізноманітніших видів й призначення. Пластикові картки як носії інформації ввійшли в усі сфери економічної діяльності - починаючи від телефонних розмов, транспортних поїздок, страхування, торгівлі, Інтернет-послуг і закінчуючи системами електронного обігу грошових коштів, тобто банківськими платіжними картками.
Розрахунки з працівниками з оплати праці на підприємствах, установах і в організаціях є найбільш трудомісткою ділянкою обліку, що вимагає значних витрат часу на нарахування, утримання, оподаткування та видачу грошей. При цьому несвоєчасно отриману заробітну плату необхідно депонувати, що нерідко призводить до крадіжок цих грошей, зловживань в обліку. Існують певні ризики при одержанні, індексації, зберіганні готівкових коштів і при їх видачі. Ці недоліки усуваються при використанні послуг банківських установ, пов'язаних з організацією виплати заробітної плати за платіжними картками працівників підприємств, установ, організацій.
Карткові рахунки прирівнюються до поточних рахунків підприємств, що відкриваються комерційними банками:
- резидентам - громадянам України;
- нерезидентам - іноземцям та особам без громадянства, які отримали дозвіл на проживання в Україні;
- нерезидентам - громадянам України, які постійно проживають за межами України;
- нерезидентам - іноземцям та особам без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, відповідно до відкритої візи строком до 1 року.
Банківські платіжні картки бувають різних видів: власні, корпоративні, дебетні та кредитні. Власна БПК надає змогу фізичній особі-держателю розпоряджатися власним картковим рахунком, корпоративна - картрахунком резидента та представництва нерезидента, дебетна - картрахунком у межах залишку коштів на ньому, а кредитна -дозволяє проводити операції за дебетом картрахунку в межах установленого банком-емітентом ліміту кредиту.
Банк відкриває підприємству рахунок для виплати заробітної плати, а кожному працівнику - індивідуальний картковий рахунок та видає банківські платіжні картки.
Банківська платіжна картка (БПК) - пластиковий ідентифікаційний засіб, за допомогою якого отримувачу БПК надається можливість здійснювати операції сплати за товари, послуги та отримувати готівкові кошти. Ідентифікування отримувача БПК забезпечується нанесенням на картку її номера, терміну дії, прізвища, ім'я і зразка підпису держателя БПК.
Пластикові картки можна поділяти на декілька категорій за різними ознаками, тільки геометричні розміри і методи запису інформації в усіх картках відповідають загальноприйнятому стандарту.
За методом виготовлення бувають ембосовані картки з видавленим номером, для того, щоб імпринтер (механічний пристрій, який прокатує картку) міг віддрукувати його на сліпі, і "випаленим" номером; призначені вони тільки для електронного використання.
За типом носія електронної інформації бувають картки з магнітною смугою ("магнітні") і картки з чіпом ("смарт-картки").
Магнітні картки вважаються дешевими, але менш захищеними, тому на магнітній смузі зберігається лише інформація про банк-емітент, в якому знаходиться картрахунок клієнта. Тому будь-яка транзакція за такою БПК потребує (за допомогою терміналу або банкомату) дзвінка до банку або спеціалізованого обчислювального центру (процесингового) для визначення платоспроможності клієнта.
Смарт-картки, навпаки, відрізняються високою захищеністю і дозволяють зберігати у своєму чіпі у зашифрованому вигляді інформацію про суму, що міститься на картрахунку. Приймати смарт-картку можна, не з'язуючись з кредитними установами, але списувати кошти з картки - тільки за допомогою електронних пристроїв.
Існують також так звані гібридні картки зі змішаними носіями інформації - на них можуть бути одночасно і чіп, і магнітна смуга. Використовується дана технологія насамперед для можливості звернення до різних процесингових центрів.
Обов'язковими реквізитами, нанесеними на БПК, є реквізити, що надають можливість ідентифікувати ПС і банк-емітент. БПК внутрішньодержавних ПС, крім усього іншого, повинні мати ідентифікаційний номер емітента, встановлений Національним банком України.
За цільовим призначенням банківські картки використовуються для безготівкової оплати товарів і послуг з рахунка клієнта банку, який володіє карткою (власником картки залишається банк), а також для отримання ним готівкових грошей зі свого рахунка через банкомати. У межах України всі операції з використанням БПК виконуються тільки в національній грошовій одиниці України.
Банківські картки поділяються, у свою чергу, на кредитні, дебетові і спеціальні внутрішньобанківські. Розглянемо всі типи окремо.
Кредитна картка дозволяє отримати у банку обмежений кредит (оверд-рафт) у разі оплати карткою товарів або послуг, вартість яких перевищує за-лишок на банківському рахунку клієнта. Виданий клієнту кредит по-гашається шляхом списання зі страхового депозиту, з іншого рахунка, або якщо клієнт компенсує банку витрати із зарплати, що надходить на картрахунок, чи готівкою з власних заощаджень. Страховий депозит - це, як правило, обов'язкова умова для відкриття кредитної картки, і мінімальний розмір депозиту визначається рівнем престижності картки. Так, для ЕurоСаrd/МаsterCаrd і VISA СІаssic він може складати у гривнях від 1500, а у валюті від $ 250 і вище, а для VISA Gold, відповідно, - 10 000 гривень і від $ 2 000.
Дебетова картка дозволяє клієнту банку отримувати готівку в банкоматах і оплачувати свої покупки тільки в межах суми, наявної на його спеціальному картрахунку (або просто на рахунках у банку-емітенті картки). Таким чином, при оплаті покупки дебетовою карткою необхідно зателефонувати до банку або процесингового центру для встановлення того, чи зможе клієнт, а не банк виплатити суму, яку замовили при цьому сума блокується на рахунку клієнта на певний час до надходження до процесингового центру товарного чека - сліпу, після чого остаточно спи-сується. З моменту оплати покупки або послуги через процесинговий центр і до її кінцевого списання або ж "повернення" на рахунок у разі помилки чи виявлення фальсифікації суми, що списується, клієнту "не видно". Прикладом дебетових карток можуть бути Сіrrus Маеstrо, VISA Еlectrоn.
Внутрішньобанківські спеціальні картки надають клієнтам банку такі додаткові спеціальні послуги, як одержання відсотків за депозитами через банкомати банку тощо. Як правило, роботою з виданими внутрішньобанківськими картками займається або сам банк, або інші банки - його партнери. Внутрішньобанківськіспеціальні картки міжнародними, як правило, не бувають.
Всі картки, що знаходяться в обігу, можна класифікувати за територіальною ознакою, а саме:
- глобальними або міжнародними, є платіжні картки, за якими клієнт може оплатити товари або послуги у різних географічних точках світу, в тому числі, використовуючи точки обслуговування, що належать організаціям, не пов'язаним

 
 

Цікаве

Загрузка...