WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Обліково-аналітичні аспекти реструктуризації простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості - Реферат

Обліково-аналітичні аспекти реструктуризації простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості - Реферат

цільового фінансування тощо.
Для сплати кредиторської заборгованості підприємства змушені відволікати амортизаційні відрахування як джерело інвестицій. При цьому не здійснюються капітальні інвестиції, гальмується технічний розвиток виробництва та його оновлення (модернізація, реконструкція, будівництво, модифікація тощо). Як наслідок, сума щорічних нарахованих амортизаційних відрахувань на більшості підприємств поступово зменшується.
З метою запобігання неліквідного фінансового стану ПКГ шукають шляхи реструктуризації кредиторської заборгованості. Серед них:
- укладання договорів реструктуризації заборгованості (мирових угод) з підприємствами енергопостачання, НАК "Нафтогаз України" за постачання газу і його транспортування;
- укладання з податковими органами договорів реструктуризації заборгованості по податках і обов'язкових платежах до державного бюджету та списання заборгованості по пенях і штрафних санкціях у частині бюджетних боргів по пільгах, по яких уже закінчується термін позовної давності;
- розрахунки з кредиторами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення зобов'язань держави з компенсації знецінених заощаджень громадян України - боржників за спожиті ЖКП [9];
- списання кредиторської заборгованості підприємств теплопостачання за несплачені обсяги природного газу в 1995-1998 рр. Згідно з законом і постановою КМУ № 550 [10, 11];
- звільнення комунальних підприємств від сплати місцевих та інших податків (наприклад, плати за землю, податку на прибуток тощо) до бюджетів згідно з рішеннями ОМС;
- зменшення заборгованості підприємств з ПДВ шляхом вирішення проблеми розподілу сум податкового кредиту з ПДВ, які повинні відноситися на розрахунки з бюджетом підприємствами водо-, теплопостачання і водовідведення при одночасному застосуванні ними декількох методів визначення бази оподаткування і обліку ПДВ: "першої події", касового методу і касового способу", шляхом затвердження відповідними державними органами розроблених за участю автора рекомендацій [12]. У результаті запровадження таких рекомендацій на держаному рівні підприємства зможуть визначатидостовірну (економічно обґрунтовану) суму податкового кредиту та зобов'язань зі сплати ПДВ у бюджет;
- здійснення заліків зустрічних однорідних вимог, якщо комунальне підприємство і постачальник беруть участь у двох договірних зобов'язаннях одночасно як дебітор і як кредитор;
- постачання теплової енергії споживачам шляхом укладання договорів з ДП "Газ-тепло" на переробку газу як давальницької сировини і далі продажу теплової енергії по договору комісії. У результаті вся сплата споживачами за теплопостачання спрямовується на рахунки ДП "Газ-тепло".
За останніми даними на умовах таких договорів в опалювальному сезоні 2004-2005 рр. працюють більше 60 підприємств комунальної теплоенергетики України. Це переважно підприємства в Донецькій, Харківській, Луганській, Житомирській, Дніпропетровській і інших областях. Але, як свідчать проведені дослідження, такі договірні відносини поки що не досконалі, по них існує ряд невирішених питань (про це свідчить лист та звернення підприємств до Держжитлокомунгоспу України [13], рішення господарських судів), вони не збалансовані по фінансово-економічних інтересах для підприємств комунальної теплоенергетики, не вирішені питання встановлення тарифів, статистичної звітності по виробництву, реалізації теплової енергії і її собівартості тощо. Тому деякими підприємствами теплопостачання такі договори на опалювальний сезон 2004-2005 рр. уже не укладалися.
Таким чином, розглянуті в статті обліково-аналітичні аспекти та механізми погашення простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості сприятимуть вдосконаленню роботи фінансово-економічних служб ПКГ та оздоровлення їх фінансового стану.
Література:
1. Закон України від 24 червня 2004 року № 1869-IV "Про загальнодержавну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2004-2010 рр."
2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість", затверджене наказом Мінфіну України від 08.10.99 № 237 (із змінами).
3. Закон України від 21.12.2000 № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Фінансовий стан підприємств водо-, теплопостачання та водовідведення України: Звіт, підготовлений для МВРР/ Бабак А.В., Левицький А.А., Лисенко Н.М. та ін. - К.: ІМР-ЦМР, 2005. - 75 с.
4. Закон України від 28.12.94 № 334/94 "Про оподаткування прибутку підприємств", із змінами.
5. Наказ Держкомстату України від 15.10.2003 № 346 "Про затвердження форми державного статистичного спостереження №1-заборгованість (ЖКГ).
6. Закон України від 20.02.2003 № 554-IV "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію".
7. Лисенко Н., Бабак А. Посібник з бухгалтерського обліку для підприємств комунальної галузі. Затверджено наказом Держжитлокомунгоспу України від 2 лютого 2004 року № 20.
8. Бабак А.В., Лисенко Н.М., Святоцька В.Г., Слюсар І.В. Методичні рекомендації по застосуванню Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення. Затверджено наказом Держжитлокомунгоспу України від 2 лютого 2004 року № 20.
9. Закон України "Про Державний бюджет на 2005 р." від 23 грудня 2004 р. № 2285-IV.
10. Закон України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу" від 05.06.2003 р. № 911-IV.
11. Постанова КМУ "Деякі питання списання вартості несплачених обсягів природного газу" від 29 квітня 2004 р. № 550, із змінами.
12. Методичні рекомендації по розподілу сум податкового кредиту, які повинні відноситись на розрахунки з бюджетом підприємствами водо-, теплопостачання і водовідведення (житлово-комунального господарства) при одночасному застосуванні декількох методів визначення бази оподаткування і обліку ПДВ: "першої події і "касового способу", касового методу / За ред. Н.М. Лисенко. Схвалено рішенням науково-технічної ради Держжитлокомунгоспу України від 25 грудня 2003 року. № 41.
13. Лист Держжитлокомунгоспу України до ДПАУ від 03.12.03 № 2/2-1554.

 
 

Цікаве

Загрузка...