WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Галузеві аспекти фінансового аналізу в податковому аудиті - Реферат

Галузеві аспекти фінансового аналізу в податковому аудиті - Реферат


Реферат на тему:
Галузеві аспекти фінансового аналізу в податковому аудиті
Проблема використання фінансового аналізу в податковому аудиті досить складна: з одного боку, існує цілий ряд вказівок і рекомендацій щодо його використання [1], з іншого - на практиці ці рекомендації звичайно нехтуються, і практичні робітники найчастіше не вбачають у них особливої користі. Окрема проблема пов'язана з тим, чи можна вважати фінансовим аналізом аналіз штучних показників податкового навантаження, методика розрахунку яких до того ж чітко не визначена і має значні особливості залежно від того, хто проводить аналіз.
У науковій літературі проблеми використання фінансового аналізу в податковому аудиті, а тим більше його галузеві аспекти, практично не розглядаються, тому ця тема розробляється переважно в нормативних документах ДПА України. Досить цікаві та корисні роботи вітчизняних і закордонних фахівців у галузі класичного фінансового аналізу.
На нашу думку, недостатня поширеність фінансового аналізу в практиці діяльності податкової адміністрації пов'язана з кількома основними причинами.
По-перше, до цього часу ще не розроблено методику фінансового аналізу саме для податкових цілей. У більшості випадків застосовується методика класичного фінансового аналізу і без особливих коментарів. По-друге, існують проблеми з інформаційною базою такого аналізу. Йдеться, в першу чергу, про те, що сам по собі фінансовий аналіз окремого підприємства, хоча і корисний для податківця, але головним чином допомагає розширенню його світогляду. Аналіз, що може допомогти в процесі перевірки, повинен спиратися на широку базу даних для порівняння, перш за все галузевих, (але саме їх і немає). По-третє, відсутня організація проведення фінансового аналізу для податкових цілей. Не визначене його місце в системі податкового аудиту і податкового контролю. На даний момент функції збирання інформації для фінансового аналізу, розрахунку відповідних показників покладено головним чином на працівників відділів податкового аудиту, які часто вважають, що це їм не потрібно, оскільки рівень їх взаємодії з підприємством набагато конкретніший. Після приходу на підприємство їм не вистачає часу займатися дослідженнями фінансового стану, бо документальна перевірка є дуже трудомісткою і, на відміну від фінансового аналізу, тісно пов'язаною з кінцевою метою перевірки.
Мета даної статті полягає у визначенні основних напрямів фінансового аналізу, що можуть бути корисними на тому чи іншому етапі податкового аудиту, та дослідженні впливу галузевих особливостей на фінансовий стан підприємства для податкових цілей.
Безумовно, фінансовий аналіз виконується головним чином на доперевірочному етапі податкового аудиту. Головна мета його застосування полягає не в доведенні окремих податкових порушень, а в розширенні знань податківця про підприємство чи галузь і отриманні матеріалу для верифікації тих чи інших тверджень керівництва підприємства.
Для реалізації цієї мети необхідно, на нашу думку, виконати такі аналітичні завдання:
1. Визначити загальні особливості фінансового стану галузі платника податків на фоні інших галузей і підприємства-платника податків на фоні галузі. Зробити висновки щодо основних фінансових проблем і їх впливу на бухгалтерський і податковий облік підприємства.
2. Проаналізувати особливості структури і динаміки грошових потоків підприємства на фоні галузі. Оцінити вплив цих факторів на податкоспроможність підприємства.
Проілюструємо виконання першого аналітичного завдання на прикладі чотирьох галузей - житлово-будівельної, автотранспортної, виробництва електроенергії, пивоварної.
Як бачимо, ситуація досить цікава. За платоспроможністю жодна галузь не виходить хоча б приблизно на нормативні показники, але причини цього різні. У короткостроковому аспекті підприємства жодної галузі не є платоспроможними, але якщо у перших трьох галузях це пов'язано з негативними причинами, то пивоварна галузь не має грошей, оскільки кілька найпотужніших підприємств, що входять до складу чотирьох холдингів-лідерів ринку, досить швидко нарощують обсяги виробництва і витрачають усі вільні кошти на капітальне будівництво. Ця обставина вплинула і на її середньострокову платоспроможність, оскільки фактично гроші кредиторів вони використовують на фінансування свого розвитку, і спостерігається різке зростання кредиторської заборгованості, перш за все за товари, роботи і послуги. Традиційно низька платоспроможність електроенергетики пов'язана з кризою неплатежів - у всіх електростанцій спостерігаються величезні суми дебіторської заборгованості із великими строками виникнення. Але якщо пивоварні підприємства затримують оплату в основному постачальникам, вчасно розраховуючись з працівниками і бюджетом, то електростанції вимушені затримувати виплати всім, у тому числі і бюджету. Коефіцієнт покриття незначно відрізняється від коефіцієнта середньострокової заборгованості в усіх галузях, але якщо для автотранспорту і електроенергетики це можна вважати нормальним з огляду на особливості операційного циклу і структуру активів, то в житлово-будівельній галузі це викликає великі запитання. Можливо, причина полягає в тому, що будівельники виконують певну частку робіт з матеріалу замовника. З податкового погляду, такі замовлення набагато легше приховати від оподаткування, списавши частину витрат на "офіційні" замовлення, а оплату за роботу отримавши готівкою.
Таблиця 1
Особливості фінансового стану підприємств окремих галузей економіки в 2002 році
Примітка: дані таблиці отримані на підставі фінансової звітності вибірки підприємств кожної галузі (будівництво - 18 підприємств, автотранспортна галузь - 23, електростанції - 7, пивоварна промисло-вість - 19). До вибірки включені відкриті акціонерні товариства, звітність яких є у відкритому доступі. Таким чином, вибірка не є репрезентативною для всієї галузі, оскільки в ній переважають найбільші підприємства. Крім того, дозволяють відстежити особливості фінансового стану підприємств в окремих галузях і проілюструвати методику аналізу.
Серед показників ділової активності привертає увагу, по-перше, загальна

 
 

Цікаве

Загрузка...